یادگیری و 10 راه کارآمد برای توسعه مهارتهای یادگیری

ما اعتقاد داریم هنگامی که ما خودمان مشغول یادگیری می‌شویم، روند یادگیری ما متوقف و یا کند می‌شود.

ما نمی‌توانیم دانش جدیدی به دست آوریم، یا مهمتراز این، لازم نیست دانش جدیدی به دست آوریم. اما این فریم فکری دیگر نمی‌تواند اشتباه باشد. فرآیند یادگیری محدود به یک سن خاص یا یک کلاس خاص نمی‌شود. ما به طور مداوم چیزهای جدیدی یاد می‌گیریم، گاهی اوقات بدون اینکه حتی متوجه شویم.

شما ممکن است به محض اتمام دبیرستان خود درهیچ کلاس دیگری شرکت نکنید؛ اما روند یادگیری برای  شما هرگز متوقف نمی‌شود. برخی تمایل دارند که برای ارتقاء مهارتهای خود به یک کلاس یا دانشگاه یا یک آموزشگاه بروند، در حالی که برخی دیگر در برخی سمینارها یا سخنرانی‌ها و کلاس‌ها شرکت می‌کنند یا برخی از کتاب‌ها را با همین هدف که چیزی یاد بگیرند, می‌خوانند.

روند یادگیری هرگز نمی‌تواند متوقف شود

بنابراین اساساً روند یادگیری هرگز نمی‌تواند متوقف شود. حتی در سن 60 سالگی، مردم تمایل دارند چیزهای جدیدی راجع به   تغییرات جامعه یا به طور کلی زندگی عمومی را فقط یاد بگیرند. فرایند یادگیری فقط به موضوعات مورد مطالعه شما محدود نمی شود بلکه مواردی است که شما در طول زندگی روزانه خود مشاهده می‌کنید. بنابراین چرا این روند یادگیری را برای خود کمی ساده تر نمی کنیم؟ چرا بعضی از عادت های خوب را در خود تلقی نمی‌کنیم تا بتوانیم توانایی یادگیری خود را افزایش دهیم و روند یادگیری را بسیار مؤثرتر, مفیدتر و بسیار سرگرم کننده تر کنیم.

اهداف حفظ کردنی و خواندنی

گاهی اوقات فرایند یادگیری فقط به گذراندن امتحانات شما یا گرفتن نمره‌های خوب در برخی از آزمون‌ها محدود نمی‌شود، گاهی اوقات فرایند بسیار بیشتر از آن است. مهمتر از همه، چیزهایی که امروز یاد می‌گیرید فقط برای اهداف حفظ کردنی و خواندنی نیست. دانشی که امروز به دست می آورید، فردا نیز به شما کمک می‌کند تا شغل خود را بهتر انتخاب کنید، در زمان فرزندپروری یا حتی شغل یا روابط اجتماعی یا حتی گاهی به همان سادگی از پیشروی در یک کار خاص به شما کمک کند. دانشی که امروز به دست می‌آورید همیشه در بعضی مواقع در زندگی برایتان عملی خواهد شد. بنابراین چرا مطمئن نیستید که دانشی که به دست می آورید در ذهن شما باقی بماند.

بنابراین در این مطلب چند نکته وجود دارد که می‌توانید هنگام کار بر روی مهارت‌های یادگیری خود به خاطر بسپارید.

 این نکات می تواند راه طولانی شما را برای یادگیری آسان کند

 این نکات می تواند راه طولانی شما را برای یادگیری آسان کند و اطمینان حاصل کند که دانشی که امروز به دست می آورید فردا از دست نمی رود و تا زمانی که می‌خواهید در کنار شما می‌ماند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که دفعه بعد که شما  می‌خواهید چیزی یاد بگیرید این نکات مهم و کوچک را در خاطر داشته باشید.

مطالب را قبل از ورود به کلاس مرور کنید

وقتی می‌خواهید در کلاس شرکت کنید، قبل از شروع درس جدید برخی از مطالب را مرور کنید تا ایده خوبی از شروع درس برایتان به وجود بیاید و بدانید در کلاس چه چیزهایی را آموزش خواهید دید. همچنین اگر قبلاً در مورد برنامه درسی ایده داشته باشید، به شما کمک می کند که سخنرانی را بهتر انجام دهید و از این رو به شما در حفظ دانش بهتر کمک می‌کند و همچنین قادرخواهید بود همزمان سؤالات مختلفی راجع به موضوع مطرح کنید و بلافاصله آنها را برطرف کنید. به این ترتیب هنگام مرور موضوعی که تازه آموخته اید می توانید از احساس سردرگمی جلوگیری کنید. بنابراین سعی کنید و خود را برای شروع درس جدید آماده کنید. کتابهایی را که ممکن است برای کلاس نیاز داشته باشید، امتحان کنید و یا نرم افزاری را که ممکن است به آن نیاز داشته باشید، تهیه کنید تا بتوانید مراحل کلاس را به راحتی و بهتر درک کنید.

منظم و مرتب باشید

یادداشت های خود را منظم و مرتب نگه دارید. پوشه‌های جداگانه‌ای را برای یادداشت‌های مختلفی که دارید تهیه کنید یا یادداشت های خود را در پرونده‌ها و پوشه‌های جداگانه نگه دارید. این تکنیک کوچک نه تنها شما را منظم نگه می دارد بلکه مشکلات زیادی را  که ممکن است برای شما به همراه داشته باشد برطرف می‌سازد و وقتی عجله دارید کار خود را آسان تر می‌کنید مخصوصا هنگامی که می خواهید چیزی را از یادداشت‌های خود پیدا کنید و نه فقط سازمان یافته بلکه عادت به سازماندهی خود را حفظ کنید. این به شما کمک می کند تا جایی که وسایل خود را نگه داشته‌اید به یاد داشته باشید. منظم نگه داشتن میز یا سازماندهی یادداشت‌های خود می تواند زندگی شما را آسان تر کند زیرا اینطورذهن آرامی نیز برای خود خواهید داشت که در یادگیری به شما کمک می‌کند.

وقت شناس و دقیق باشید

دقیق بودن هرگز برای هیچ کس هزینه‌ای ندارد. این تنها چیزس است  که به شما کمک می کند تا برای کلاس آمادگی بیشتری داشته باشید. پنج دقیقه زودتر به کلاس برسید و سعی کنید همه چیزهایی را که برای کلاس لازم دارید آماده کنید. این نه تنها بر میزان تمرکز شما تأثیر می گذارد بلکه باعث تحریک دانشجویان دیگر نیز خواهد شد. آماده نگه داشتن همه چیز به شما کمک می کند تا بهتر تمرکز کنید و در کلاس بسیار مورد توجه قرار خواهید گرفت. دقیق بودن به شما کمک می کند تا ذهن خود را از چیزهای دیگر دور کنید. و دقیق بودن برای کلاس این مزیت را دارد که شما سایر وظایف خود را به موقع انجام می‌دهید و نیازی به عجله در کارها نیست.

 همیشه یادداشت مفید و مهم را بنویسید

از مواردی که در کلاس تدریس می‌شود یادداشت کنید. یادداشت برداری می‌تواند بسیار مفید باشد. سعی کنید چند کار را با هم انجام دهید، اما اگر نمی توانید در طول کلاس با دقت گوش فرا دهید و بعداً نکات را یادداشت کنید. اگر کلاس ثبت شود، می توانید دوباره کلاس را مشاهده کرده و در آن زمان یادداشت برداری کنید. یادداشت برداری شما را از دردسر خواندن کل مطلب باز می دارد و می توانید موضوع را بهتر مرور کنید و همچنین به شما کمک می کند تا چیزهایی که در کلاس یاد می‌گیرید را به خاطر بسپارید و مطمئن شوید که یادداشت های خود را قبل از کلاس بعدی مرور کرده‌اید.

سبک یادگیری خود را داشته باشید

همه سبک یادداشت ویژه‌ای دارند که می‌توانید با آن بهتر یاد بگیرید. اگر می‌توانید با استفاده از این فرصت  یادآوری کنید، می توانید سی دی‌های آموزشی دروس خود را کنترل کنید و همیشه آنرا چند بار مرور کنید. این کار نه فقط زمان غیرضروری شما را  برای خواندن دوباره یادداشت‌هایتان حفظ می‌کند بلکه در موقعیت‌های مختلف می‎توانید از آن استفاده کنید و می‌تواند به شما امکان دهد تا همواره یادداشت‌های خود را مرور کنید.

حذف تردید‌ها آزمهارتهای یادگیری است

اگر درمورد هر یک از مباحثی که درس می‌خوانید، در ذهن خود سؤال و شک دارید، سوالات را بنویسید و مطمئن شوید که تمام شبهات خود را از بین می‌برید. یک ذهن مشکوک نمی‌تواند همه دانشهایی که به او داده می‌شود را درک کند و به نوبه خود دچار سردرگمی می‌شود، بنابراین برای اینکه بتوانید به درستی درک کرده و یاد بگیرید ، اطمینان حاصل کنید که به تمام سؤالات شما به درستی پاسخ داده شده است. در هر صورت، هیچ پرسشی احمقانه نیست و یا هیچ سؤال گنگ در روند یادگیری وجود ندارد.در ضمن یک ضرب المثل قدیمی این است که ندانستن عیب نیست بلکه نپرسیدن عیب است. بعلاوه هیچ وقت نمی‌دانید، ممکن است سؤال خود را با شخصی به اشتراک بگذارید، این مزایای دوگانه برای شما خواهد داشت. توسط مربیان نیز اعتقاد بر این است که پرس و جو در ذهن شما نشانه ای از توجه به کلاس و درس است زیرا اگر به آنچه معلم گفته است گوش نمی‌دهید، دیگر هرگز نمی توانید سوال کنید. به هر حال یک ذهن مهم و آگاه همان چیزی است که شما برای تأثیرگذاری فرایند یادگیری به بیشترین میزان  به آن نیاز دارید.

یادگیری و 10 راه کارآمد برای توسعه مهارتهای یادگیری

تکالیف خود را انجام دهید

اطمینان حاصل کنید که همیشه تکالیف خود را انجام می‌دهید. آنها می‌توانند کمک‌های  بهتر و بیشتری را برای یادگیری به شما بکنند. اگر از کتاب خودآموز استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که تمام تکالیفی که در آن کتاب آورده شده است را انجام می‌دهید. این به شما در تست دانش و یادگیری شما کمک می‌کند و به شما در تعیین موفقیت و چگونگی یادگیری شما نیز کمک می‌کند. در صورت تمایل می‌توانید برخی از آزمایشات ساده را نیز انجام دهید,  این آزمایشات خیلی می‌توانند مفید باشند. اگر در کلاس‌های آنلاین شرکت می‌کنید، مطمئن شوید که نسخه ضبط شده کلاس را دارید، در صورت از دست رفتن آن بسیار مهم است. و بعد از آن، حتماً برخی از تکالیف داده شده را حل کنید، اطمینان حاصل کنند که هر دانشی که به تازگی به دست آورده‌اید، در ذهنتان باقی می‌ماند و همچنین زمینه‌های کلیدی را برای شما تعریف می‌کند تا برای درک بهتر دروس استفاده کنید. وقتی به نظر می‎رسد اطلاعات زیادی از منابع مختلف درسی دریافت می‌کنید ، احساس  سردرگمی کاملاً طبیعی است. اما  ذهن خواستار اولویت بندی اطلاعات دریافت شده توسط شما است. همچنین داشتن عادات خواندن و یادگیری خوب می تواند شما را در حفظ دانش طولانی‌تر کند.

یک مکان مطالعه عالی ایجاد کنید

برای خود یک مکان مطالعه عالی ایجاد کنید که بتوانید مطالعه خود را در آنجا انجام دهید و فقط با فرایند یادگیری شروع کنید. همه کتاب‌ها و چیزهایی را که ممکن است لازم داشته باشید، همرا داشته باشید. مکانی را که می‌خواهید در آنجا مطالعه کنید، با دقت انتخاب کنید. شما نباید یک مکان کسل کننده را انتخاب کنید. زیرا منجر به کسل شدن می‌شود و دیگر نمی‌خواهید به آنجا بروید و درس بخوانید. اما شما نباید مکانی واقعاً جالب یا پر از فعالیتی را نیز انتخاب کنید، زیرا در این صورت توجه شما به سایر موارد اتاق منحرف می‌شود و نمی‌توانید بر روی مطالعات خود متمرکز شوید. همچنین شما نمی خواهید که مکان تحصیل شما بیش از حد سر و صدایی داشته باشد یا حواس پرتی دیگری داشته باشد، زیرا تمرکز خود را برای مطالعه سخت ترمی‌کنید.

برنامه ریزی کنید

برنامه زمانی را برای خودتان تهیه کنید و تصمیم بگیرید که چگونه می‌خواهید تحصیل کنید، هنگامی که می‌خواهید درس بخوانید و جایی که می‌خواهید مطالعه کنید. تهیه برنامه برای خود گاهی بسیار کم اهمیت به حساب می‌آید. ما اغلب بر این عقیده هستیم که برنامه نویسی کمک زیادی نخواهد کرد اما دقیقاً همان چیزی است که شما به آن نیاز دارید. برای اینکه بتوانید یک برنامه تدوین کنید، برای خود محدودیت زمانی ایجاد کنید که باید وظیفه معین را انجام دهید. اگر برای اتمام کار و یا مطالعه یک ساعت کار می‌کنید، پس تمایل دارید تلاش‌های متمرکزتری را برای انجام کارها انجام دهید. همچنین تعیین یک بازه زمانی بسیار مهم است و به شما کمک می کند تا در آخرین لحظه از انجام کار خودداری نکنید و بتوانید بهترین نتیجه را کسب کنید.

از مطالعه سخت ترین‌ها شروع کنید

وقتی درگیر مشکل و معضل انتخاب بین مطالعه و یا کار ساده‌تر و سخت‌تر هستید، همیشه به دنبال کار و مطالعه مطالب سخت‌تر بروید زیرا کنار گذاشتن کار سخت‌تر برای آخرین لحظه باعث می‌شود که بازده شما به نصف کاهش یابد و نتوانید عملکرد خوبی داشته باشید. بهترین نتایج  به دست آمده از طرف دیگر این است که اگر اول از کار سخت‌تر و مطالعه  دروس سخت شروع کنید، پس شما وقت و انرژی کافی برای تمرکز در انجام همه کارها از جمله کارهای ساده‌تر را نیز دارید. این به شما کمک می‌کند تا تلاش بسیار متمرکز‌تری برای یادگیری داشته باشید و به شما در انجام کار با بهره‌وری بیشتر و بهتر کمک می‌کند. همچنین اطمینان حاصل  می‌کنید که وقت زیادی را  که برای تلاش برای انجام کار سخت‌تر گذاشته‌اید را فراموش نمی‌کنید و از این رو نتیجه‌ای حاصل از این نوع فکر کردن درباره شروع کارهای سخت‌تر و مشکل‌تر می‌تواند بهتر و  بسیارمفیدتر باشد.

بهتر است مقاله سئو نویسی ، چگونه محتوای سئو محور بنویسیم؟ را نیز مطالعه کنید.

و همچنین بهتر است مقاله سئو کار یا مشاور سئو ؟ چگونه درآمد کسب کنیم؟را نیز مطالعه کنید