انتخاب رنگ برای طراحان وب

امروز قصد داریم اهمیت رنگ را در طراحی وب و نحوه انتخاب یک طرح رنگی دلپذیر بیاموزیم. این مقاله بخشی از سری مبتدی ما است که با هدف ارائه توضیحات عملی و مختصر در مورد اصول طراحی برای کسانی که تجربه کمی در طراحی دارند ارائه شده است.

قبل از شروع کار، در صورتی که برای پروژه بعدی خود به یک موضوع حرفه‌ای احتیاج دارید. به رنگ‌شناسی در طراحی سایتتان توجه کنید. نمونه های بسیار خوبی از تم‌های رنگ وب سایت وجود دارد.

حال، بیایید این آموزش را شروع کنیم.

این مقاله برای چه کسی نوشته شده است:

این مقاله برای افرادی که تازه شروع به یادگیری اصول طراحی رسمی می‌کنند، نوشته شده است. این به معنای یک مطالعه جامع در مورد چگونگی استفاده از رنگ در یک طرح نیست (در آینده تعداد زیادی از موضوعات رنگ‌شناسی را خواهیم داشت)، بلکه این یک مرور کلی برای کسانی است که به دنبال مشاوره عملی هستند که در زمینه یک پروژه طراحی وب به آنها کمک می‌کند تا به تئوری رنگ نزدیک شوند.     

این موضوع برای کسانیست که همیشه برای تصمیم گیری در مورد طرح رنگی که برای یک پروژه مناسب باشد، مشکل داشته‌‌اند. این احتمالاً یکی از سخت‌ترین تصمیماتی است که یک طراح باید بگیرد. با این حال، با یادگیری اصول تئوری رنگ و برخی از ابزارهای عالی موجود در وب، می‌توانید طراحی‌های خود را تقویت کرده و از این ضعف جلوگیری کنید.

چند نمونه از معظلات مخاطبان هدف:

برنامه نویس به دنبال مشاوره برای کمک به آنها در ایجاد نمونه اولیه بصری جذاب در طرح سایت است.

یک طراح مشتاق که مختصری از موضوع را می خواهد.

کسی که تفاوت بین توسعه وب و طراحی وب را درک نمی کند.

به طور خلاصه، تئوری رنگ به چه معناست؟

تئوری رنگ در حقیقت تعدادی مورد را در بر می گیرد، اما در ابتدایی‌ترین سطح، تعامل رنگ‌ها در یک طرح از طریق مکمل‌ها، کنتراست و سرزندگی  آن‌هاست.

تعامل رنگها در یک طرح از طریق مکمل، کنتراست و سرزندگی.

رنگ‌های مکمل

انتخاب رنگ برای طراحان وب

رنگ‌های مکمکل به این معناست که ما از نظر روابط طیف رنگی با سایر رنگها، آن‌ها را می‌بینیم. وقتی رنگ ها انتهای متضاد طیف رنگ را اشغال می کنند، افراد را به سمت ایجاد یک فضای بصری جذاب با در نظر گرفتن یک محیط شاد سوق می‌دهد که چشم می تواند در آن خیره شود. به جای تلاش برای جای دادن به یک منطقه خاص از طیف رنگ،  در چشم تعادل ایجاد می‌شود. دو استفاده متداول از مکمل رنگ وجود دارد: طرح رنگی سه گانه و ترکیبی که بعدا در مورد آنها بحث خواهیم کرد. هنگامی که می توانید شروع به تسلط بر پیچیدگی‌های ترکیب رنگ کنید، می تواند شما را به دنیای جدیدی از طراح تبدیل کند.

اگر همیشه شک دارید، بهترین روش معمولاً انتخاب یک رنگ بسیار روشن برای پس زمینه و یک رنگ بسیار تیره برای خود متن است. این منطقه جایی است که تئوری رنگ برای قابلیت استفاده در طراحی وب بسیار مهم است. در بیشتر پروژه ها، ایجاد متن بزرگ جایی برای خلاثیت در طرح ندارد؛ بنابراین متن را ساده و خوانا استفاده کنید.

در کنار ایجاد متن قابل خواندن، تضاد می‌تواند توجه بیننده را به سمت عناصر خاص یک صفحه جلب کند. به برجسته کردن یک کتاب درسی فکر کنید: وقتی می‌خواهید توجه خود را به بخش خاصی از صفحه جلب کنید، باعث می‌شوید که فضای اطراف آن متفاوت از بقیه متن به نظر بیاید. همین اصل در مورد طراحی وب سایت اعمال می‌شود: استفاده از انواع مختلف رنگ‌های متضاد می‌تواند به تمرکز و توجه بیننده روی عناصر صفحه خاص کمک کند.

اگر وب سایت شما از پس زمینه تاریک و تیره برخوردار است، روی محتوای اصلی با رنگی سبک‌تر تمرکز کنید.

سایه روشن

سرزندگی و استفاده از رنگ‌های روشن احساسات را طراحی شما را نشان می‌دهد. رنگ‌های روشن تر باعث می‌شود که کاربر در نتیجه طراحی شما احساس پر انرژی‌تری داشته باشد، این امر به ویژه هنگامی که می‌خواهید یک محصول را تبلیغ کنید یا یک موضوع را از نظراحساسی بیان کنید، بسیارمؤثرخواهد بود.  رنگ‎ها وسایه‌های تاریک کاربر را از فضای شطراحی شما دور می‌کند و به ذهن خود این اجازه را می‌دهد تا روی چیزهای دیگر متمرکز شود.

چگونه می‌توانیم یک طرح رنگ مؤثر انتخاب کنم؟

در اینجا 3 مورد از ساختارهای متداول برای یک طرح رنگی خوب ارائه شده است:

 سه گانه، مرکب و مشابه

طرح رنگ سه گانه

انتخاب رنگ برای طراحان وب

از 3 رنگ  درانتهای مثلث جداکننده طیف رنگی استفاده شده است.  این یک روش بسیار آسان است؛ برای ایجاد یک طرح رنگی سه گانه.

به مثلث چرخه رنگ توجه کنید و با چرخاندن آن سه طیف رنگی بیابید و رنگ پایه خود را انتخاب کنید.

مثلث متساوی الاضلاع را از این نقاط ترسیم کنید.

سه گوشه مثلث طرح سه رنگ شما را تشکیل می‌دهد.

با استفاده از مثلث متساوی الساقین، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که رنگ ها دارای  شور و نشاط برابرهستند و از یکدیگر به درستی حمایت می‌کنند.

طرح رنگی ترکیبی (مکمل تقسیم مستعار)

انتخاب رنگ برای طراحان وب

طرح رنگ ترکیبی مبتنی بر ارائه طیف وسیعی از رنگهای مکمل است.

 دو رنگ ر ا از انتهای مخالف مثلث رنگ انتخاب کنید. با این کار آزادی بیشتری در طراحی خود خواهید داشت و ضمن اینکه از جذابیت بصری رنگهای مکمل نیز بهره می برید.

انتخاب رنگ برای طراحان وب

طرح رنگی آنالوگ مبتنی بر انتخاب دقیق رنگ‌ها در همان ناحیه طیف رنگ است.

 معمولاً رنگها بر حسب سایه و روشن و تمایز آنها با یکدیگر مقایسه می‌شوند.

دو نمونه از یک طرح رنگی آنالوگ عبارتند از:

سایه های زرد و نارنجی

انتخاب یک رنگ (سایه‌های یک رنگ پایه)

زیبایی انتخاب رنگ در طراحی سایت جایی است که ما می‌توانیم از قرن‌ها نظریه پردازان رنگ چه از نظر علمی و هنری بهره‌مند شویم. تعداد زیادی جلد کتاب وجود دارد که در مورد نتایج تئوری رنگ‌ها نوشته شده است، بنابراین توصیه ما به شما این است که این مقاله را عمیقا مطالعه کنید، ما همچنین در آینده مقاله های بیشتری با عنوان “تئوری رنگ برای طراحان وب” را در وب سایت توکا منتشر خواهیم کرد.

حال بیایید به چند ابزار عالی که می‌توانید برای آزمایش خود استفاده کنید نگاهی بیاندازیم:

نکات مهم برای سادگی در انتخاب رنگ

خوشبختانه، چندین ابزار دراختیارماست که انتخاب رنگ را برای طراحی سایت بسیار ساده می‌کند. و از همه مهمتر، درک انتخاب رنگ درست را در طراحی سایت از تئوری رنگ بیشتر می‌کنند.

با آزمایش در یک محیط راهنما، می‌توانیم یاد بگیریم که کارها را به درستی انجام داده‎ایم و رنگ‌ها را درست در کنار هم جایگذاری کرده‌ایم. به این ابزارها به عنوان نوعی “شبکه ایمنی نظریه رنگ” فکر کنید، تا به شما کمک کند خلاقیت خود را کشف کنید بدون اینکه از قوانین تعیین شده برای لذت ترکیب رنگ‌ها دور بمانید.

برای دانلود محتوای آماده و سئو محور به کتابخانه توکا مراجعه کنید.

بهتر است مقاله نوشتن محتوای وب سایت و 10 قانون طلایی را نیز مطالعه کنید.

طراحی حرفه ای سایت https://eleepi.ir